ВIЙСЬКОВО-IСТОРИЧНИЙ АЛЬМАНАХ
засновник - Центральний музей Збройних Сил України
число 12
Київ 2006
 
ЗМIСТ
ІСТОРІЯАртем ПАПАКІН
Польські військові корпуси на території України 1917-1918 рр.
Наприкінці 1917 р. з польських солдатів російської армії на теренах України й Бессарабії було утворено військові формування, які мали стати армією відроджуваної Польщі, що була тоді під німецькою окупацією. Протягом грудня 1917 - червня 1918 рр. частини 2-го й 3-го польських корпусів перебували на території України й становили помітний чинник у тогочасних польсько-німецьких і українсько-польських стосунках.

Андрій РУККАС
Плани еміграційного уряду УНР щодо відродження української військової авіації (1928- 1939рр.)

Дмитро МАЛАКОВ
"22 июня, ровно в четыре часа..." (Дещо з історії Києва того дня)
Про події, що передували початку війни, і про перший день її написано багато - і полководцями, і солдатами, і цивільними. У цій статті, присвяченій 65-м роковинам початку Великої Вітчизняної війни, ми торкнемося лише маловідомих фактів, використовуючи призабуті й новітні публікації, розпорошені в різних виданнях, які побачили світ малими накладами й фактично залишилися невідомими дослідникам, не кажучи вже про широкий загал. Йтиметься тільки про Київ і переважно про перший день війни - 22 червня 1941р.

Віктор КАРПОВ
Репатріація японських військовополонених радянськими військами з території
План дій японської армії в разі війни з СРСР полягав у тому, щоб вести стримувальні бої на заздалегідь підготовлених оборонних рубежах. Ще в 1944 р. силами армії й цивільного населення почалося посилене створення глибоко ешелонованої оборони. Особлива увага приділялася першій позиції, що розташовувалася одразу за прикордонними укріпленнями.


АРХЕОЛОГІЯІгор ПРОХНЕНКО
Давньоугорські вояцькі поховання (с. Чома Закарпатської обл.)
Верхнє Потисся - особливий історико-географічний регіон, його природно-кліматичні умови віддавна визначили своєрідність культурного розвитку місцевої людності. Північно-східна частина регіону (Закарпаття) представлена долинами допливів р. Тиси (Боржава, Латориця, Ріка, Теребля, Тересва, Уж та ін.) і характеризується різноманітним рельєфом місцевості (рівнина, передгірська та гірська зони). Карпатські гори, заввишки 1100 - 1200 м над рівнем моря, являють собою природний буфер між Східною і Центральною Європою.


МУЗЕЙЖанна ДЕНИСЮК
Пам'ятки української військової історії в бельгійському музеї


АРХІВОлександр КУЧЕРУК
З неопубліконаної спадщини генерала М. Капустянського
У березні 2006 року Україна відзначила 125-ту річницю від дня народження Миколи Капустянського (30.III.1881 - 19.II.1969) - генерал-хорунжого Армії Української Народної Республіки, чільного діяча ОУН, військового міністра уряду УНР в екзилі. У Центральному музеї Збройних Сил України було влаштовано виставку, присвячену цій визначній постаті нашої історії, самовідданому борцеві за Українську державу.

Михайло КОВАЛЬЧУК
Відносини української влади з польськими військовими формуваннями на Правобережжі (1918 р.) Свідчення військового міністра УНР О. Жуковського.
Перебування наприкінці 1917 - на початку 1918рр. в Україні польських військових формувань залишається, попри дедалі більший інтерес до цієї теми, порівняно мало вивченим аспектом українсько-польських відносин 1917 - 1921рр.

Олександр СКРЯБІН
Сторінки щоденника Миколи Ігнатьєва
Начинаю писать новую тетрадь и не знаю, много ли страниц придется написать в ней. Большевики близко, тут можно ожидать всевозможного, восстаний, даже не исключается украинское движение...


УНІФОРМІСТИКА. ВЕКСИЛОЛОГІЯМихайло КОВАЛЬЧУК
Наказ командування армії УНР про запровадження у військах прапорів єдиного зразка (1919 р.)
В історичній літературі сформувався певний стереотип стосовно того, що в Армії УНР прапори єдиного зразка (як у полках, так і в дивізіях) запроваджено лише в 1920 р., на прикінцевому етапі Визвольної війни. Тим часом це не зовсім так. Увазі читачів пропонується архівний документ - наказ військам Дієвої армії ч. 323, який свідчить, що командування Армії УНРще в 1919р. намагалося запровадити в частинах однотипні стяги.

Олександр СКРЯБІН
Перехідні вимпели Міністра оборони України
З березня 2006 р. керівник оборонного відомства України Анатолій Гриценко вручив перехідні вимпели Міністра оборони України найкращим військовим частинам кожного виду Збройних Сил України за підсумками бойової підготовки в 2005 р. Така подія відбулася вперше в історії Збройних Сил України.

Автори
Автори
Денисюк Ж., начальник науково-дослідної лабораторії з вивчення проблем фондової роботи ЦМЗСУ <br>Ковальчук М., кандидат історичних наук <br>Кучерук О., директор Бібліотеки ім. О.Ольжича <br>Малаков Д., заступник директора з наукової роботи Музею історії м. Києва <br>Папакін А., аспірант Київського національного університету ім. Тараса Шевченка <br>Прохненко І., кандидат історичних наук, викладач Ужгородського університету <br>Руккас А., кандидат історичних наук, доцент Київського національного університету ім. Тараса Шевченка <br>Скрябін О., заступник начальника ЦМЗСУ, майор
ВІЙСЬКОВО-ІСТОРИЧНИЙ АЛЬМАНАХ    число 12 2006р.