GoogleФіліал Центрального музею Збройних Сил України
в Балаклаві


 Базою музею став підземний завод та арсенал у м. Балаклава, збудований в 1961 р. для ремонту підводних човнів. Півкілометровий канал, глибиною 8-10 м. і шириною від 12 до 22 м. з системою підземних приміщень, поєднаних транспортними коридорами, проходить через 126 метрову скелю. Загальна площа всіх приміщень і ходів - 9600 м.кв., площа водної поверхні під землею - 5200 м.кв., довжина сухого доку - 102 м.
 Субмарини, які були на озброєнні Чорноморського Флоту, з бухти своїм ходом по каналу попадали в середину комплексу і непримітно, під водою, виходили на бойове чергування. У підземному каналі зроблено вигородку - сухий док, де власне і ремонтували човни на стапелях. Воду з доку відкачували за дві години. Канал перекривався міцними 120 - 150-тонними батопортами. В укритті могло знаходитись 7-8 підводних човнів. Для перебування і роботи людей в умовах ядерної війни тут були розташовані всі потрібні системи - герметизації приміщень, очищення й подачі повітря, вентиляції, автономного вироблення електроенергії, створено запаси продовольства та пального. Для зберігання запасів пального в скелі були розміщені величезні резервуари.
 Об'єкт міг витримати ядерний удар у 100 кілотонн і не втратити дієздатності.
 Найбільший на Чорному морі захисний протиатомний комплекс зі штучним водним каналом і системою життєзабезпечення в розпалі "холодної війни" залишався непомітним навіть для американських супутників-шпигунів. Таємниця цієї незвичайної фортифікаційної споруди, яку без перебільшення можна назвати шедевром військової інженерної думки, була відкрита лише після розпаду СРСР. Своє значення завод, як стратегічний об'єкт, почав втрачати з переозброєнням флоту й надходженням в експлуатацію підводних човнів, більших за розмірами своїх дизельних побратимів, які не могли увійти в канал. Завод працював до 1993 р. В 2000 р. фактично розграбований об'єкт, був переданий Військово-Морським Силам Збройних Сил України.
 Після перетворення об'єкта у філію Національного військово-історичного музею України розпочався новий етап у його історії. До Військово-морського музейного комплексу входить підземна частина заводу, арсенал, а також морський причал і кілька будівель.
 Відкриття філії відбулось 1 червня 2003 р. Для огляду туристів відкриті зони навколо штучного каналу, який проходить гору наскрізь, декілька цехів заводу та арсенал, де зберігались торпеди і ядерні боєголовки.
 У серпні 2005 р. відбулось урочисте відкриття першої експозиції, присвяченої створенню та діяльності Військово-Морських Сил Збройних Сил України.
 Серед експонатів привертають увагу зразки уніформи - мундири перших головкомів ВМС ЗСУ віце-адмірала Б. Кожина та контр-адмірала В. Безкоровайного, однострої матросів і офіцерів, а також колекція нарукавних знаків частин та підрозділів. Експонується колекція посадових прапорів і прапорів різноманітних служб. Серед них унікальний - перший державний прапор організаційної групи ВМС, а також прапори командувача, начальника штабу ВМС ЗС України, вимпели військових кораблів.
 У приміщенні штольні "Арсенал" розміщено військово-морське озброєння. Це і колекція стрілецької зброї, що її використовує особовий склад і мінно-торпедне озброєння надводних кораблів та підводних човнів (якірні, протичовнові, універсальні, донні, корабельні середні, контактно-протидесантні міни, реактивні глибинні та глибинні бомби, бомбоскидаючий пристрій, глибоководний мінний захисник, самонавідна електронна торпеда тощо), експозиція моделей підводних та надводних кораблів.
 20 серпня 2009 році в штольні, де раніше зберігалась ядерна зброя була відкрита музейна експозиція "Підводні сили Чорноморського флоту. 1944-1994 рр." Експонати виставки наочно демонструють основні етапи розвитку Підводних сил Чорноморського флоту в період з 1944 по 1994 рр. Тут представлено багато фото, архівних документів, моделей човнів, нагород та інших морських раритетів. Ряд документів і матеріалів належать безпосереднім учасникам подій.
 Експозиція виставки є надзвичайно цікавою не тільки тим, що відображає історію діяльності 14-ої дивізії підводних човнів Чорноморського флоту, тяжку працю воїнів-підводників, а й тим, що показує діяльність раніше надзвичайно секретної ракетно-технічної бази, де зберігалася ядерна зброя для підводних човнів, а також діяльність полігону з випробування балістичних ракет морського базування, розповідає про розробку біотехнічних комплексів (роботу з дельфінами), підготовку інженерів-підводників у Севастопольському вищому воєнно-морському інженерному училищі та ін.
 Адреса музею: Україна м. Севастополь, 99042; - вул. Тавричеська набережна, 22 .
 Графік роботи:
 У зимовий період роботи з 1 листопада по 30 квітня - 9.30 - 16.00.
 У літній період роботи з 1 травня по 30 жовтня - 10.00 - 18.00.
 тел.: (0692) 63-75-92 (адміністрація)
 (0692) 63-75-93 (екскурсійний відділ)
 (0692) 93-31-06 (екскурсійний відділ)